Tankar i natten längs Kungsholms strand.

Tankar i natten längs Kungsholms strand.

Sådana här kvällar gör mig så lycklig och så sorgsen på samma gång.

Jag vill lyssna på ballader från svunna tider, tänka på obesvarade kärlekar och känna hjärtat brista igen och igen.

Jag vill känna och gråta och sakna och längta. Och drömma. Fast ändå veta att drömmarna inte kommer bli sanna. Det finns en trygghet i det.

En trygghet i en melankoli så stark som den gråaste betong i själen. Som blir mer sliten och mer vacker med åren.

En acceptans i sorgen och ensamheten. En hopplöshet och en förtvivlan. I stillhet.

Jag ser mig själv i solnedgången. Det vackra som glimmar till och försvinner. Som finns i minnet men som aldrig syns igen.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Förra onsdagen.

Förra onsdagen hoppade jag på ett supersnabbt tåg söderut. Jag hoppade av i Linköping där de har en gul och fin stationsbyggnad och en ljusren

Valborg

Första maj välkommen! Här sitter jag nu, efter att ha kört mitt tredje webinar (jag är ju mitt uppe i kampanjperiod för Social Brand Lab,