
Som ni vet funderar jag på att skaffa hund men eftersom jag har katt och hon inte är van hundar så kände jag att jag var tvungen att hundtesta henne först. Och Izabella och Robson var vänliga nog att ställa upp som testkaniner!
Robson var, innan Izabella tog hem honom, gatuhund i Spanien, så hon vet hur det är att ha en hund som kanske är ärrad sedan tidigare. Hon berättade allt om vad man bör tänka på, vad jag kan förvänta mig och allt däremellan och det känns jätteskönt att ha någon man kan fråga när det blir lite trixigt.
Det gick jättebra med Silver och Robson. Robson var liiiite överexalterad och Silver var inte jätteimponerad men hon blev inte rädd eller aggressiv utan var nyfiken men på sin vakt. Förståeligt. Det kommer ju in en stor, underlig typ som viftar på svansen och gnyr och ska leka? Vad är det matte har släpat hem, liksom?
Men slutsats – det kommer gå bra med hund och katt. Så nu blir jag hundägare. Iiih.

Dag 48/100 – Inlägg 69/100




7 svar
STOR gilla på den!
Iiihh!
Åh, vad spännande! Jag är ju själv hundägare och det är både härligt och jobbigt. 🙂
Är inte allt som är värt något det? 🙂
Ja, så är det nog. 🙂 Jag skulle inte vilja vara utan mina små monster för allt i världen.
Du kommer liksom tänka sen att va fasen – varför skaffade jag inte vovve tidigare 😉
All lycka till och det där med att vara som katt å hund … bah! En myt.
Ha en fin Valborg och Första Maj fina <3
Jag tror dig, är så pepp nu! Tack detsamma!