
Nu börjar det bli nån ordning på mitt vardagsrum! Igår var jag och inhandlade ny matta och nya soffbord på IKEA. Spenderade två timmar och bara flanerade runt.
Självklart lyckades jag dock plocka hem ett soffbord som var skadat så det får åka tillbaka, det ska vara ett till likadant bredvid. Men mattan, Hampen, är underbart mysig. För 395:- var det ett riktigt kap! Hittade dessutom världens mysigaste filt på Hemtex, på rea såklart. Myselipys.

Och äntligen har jag fått ihop tv-bänken från helvetet. Blev rätt lyckat om jag får säga det själv! Fattas bara annat. Rummet är inte ens i närheten klart, men nu har jag fått upp det mesta av möblerna iaf.
Den där soffklädseln behöver desperat en dos rosa pulver.




7 svar
Åh men det ser riktigt hemtrevligt ut! Skönt att få ordning på stora saker så kan man pilla och dona med andra saker vad tiden lider…
Vad fint du har fått det! Tv-bänken var otroligt snygg! Är det såna fransgardiner jag skymtar? Funderar på såna men är lite rätt att det ser för tomt ut.
Så fint du har det! Jag gillar serien LACK, finns så mycket bra och smarta saker i den. Och bra färger/material. 🙂
Så snyggt, jag blir riktigt avis här…
VIVECA:
Tack! Ja, precis, bra att få möblerna på plats så man ser vad man behöver för småsaker och inte köper en massa i onödan!
LINDA:
Tack, för 400 pix så är jag rätt nöjd! 😉 Ja, det är fransgardiner, en 50-lapp på Rusta! 🙂 Det ser lite tomt ut, men jag ska nog köpa en panelgardin till och bredvid.
LINA:
Och billigt dessutom! 🙂
ELIN:
Tack! Men du har det ju superfint hos dig, som jag stod och dregglade sist! 🙂
Gjorde du? Var det det jag halkade i på natten sen..? 😉
Jag tycker inte jag har så mycket att skryta med – än!
ELIN:
Näe, det var något helt annat, och hade med någon helt annan att göra.. 😉