Hej Övik! I söndags när jag anlände var du himla trevlig och välkomnande och bjussade på strålande sol och nollgradigt, värsta lyxen! Nu så här på onsdagskvällen är jag råförkyld och det blåser kuling så jag tycker att vi fokuserar på söndagen istället.

Solen sken som sagt och Jenny, Maria och jag bestämde oss för en redig långpromenad runt Höglandssjön (båda sjöarna för de som bryr sig).

Efter den 1,5 timme långa promenaden slog vi oss ned i solen och avnjöt lyxfika och kaffe i solen. De här två vuxna personerna (inte jag) hade packat ner kaffe i termos, hemgjorda chokladbollar, bullar och till och med mjölk till kaffet. Inte för inte jag kallar Jenny för ”mommy”, här finns det resurser! Jag efterfrågade även vatten och servetter och fjoff bara så fiskade de upp det ur sina väskor. Så jädra skillade!

Jenny fyllde år och firade med att bjussa på prover från vårasken som går att beställa i dagarna. Den gula citronpralinen var en riktig höjdare!
Det är sådana här dagar som hamnar i arkivet. Som är sådär perfekta med goda vänner, höga skratt och sol på nosen. Tack livet för sådana dagar!
// 21/100



Ett svar