I helgen har jag varit i Göteborg. Vet ni hur jag kom dit? Med bil. Och vet ni vad det var för väder? Jo. Det snöade. Det snöade en jävla massa. Jag har nog aldrig sett så mycket snö spöa ner på en och samma gång.

Ned till Jönköping så var det inga problem alls, visst, det var mycket snö på vägen, men det snöade inte. Så jag tänkte i min en enfald ”vaddå snöstorm, pff, meserier!”. Det fick jag äta upp.

Mellan Jönköping och Borås körde jag 50 km/h på 110-väg och jag är inte direkt den som mesar på i vanliga fall. Men det var som att köra in i en mjölkvägg, helt galet! Jag såg baklyktorna på bilen framför mig och följde dem slaviskt, plus att jag hade hyfsad koll på var mitträcket var. Men i övrigt såg jag banne mig nada. Och när jag väl tog mig ut ur mjölkpoolen så stod trafiken helt still i ca 30 minuter strax utanför Göteborg. En bil som brunnit. Det var väl onödigt. Summa summarum: Att köra i snöstorm är inte att rekommendera. Om du inte är galet sugen på en utmaning.

Och när jag kom hem idag fick jag spendera tjugo minuter med att skotta fram min parkeringsplats. Jag är SO done med snön.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

29 januari

Det datumet kommer gå till historien. I alla fall min personliga historia. Den 29 januari 2018 släpps nämligen min allra första egna bok – ”Yrke:

Födelsedagsfest

”Livet är som karaoke – jävligt kul!”

Jag älskar födelsedagar. Speciellt mina egna. Och ännu mer älskar jag när man fyller år en måndag, får ha fika-kalas med släkten på söndagen innan,

Det är fredag och jag är sorgsen

Tjenamors och glad fredag på dig! Men i ärlighetens namn är jag inte så glad. Jag har varit rätt låg i ett par veckor nu.