För några veckor sedan, innan jag fyllde år, hade jag och PA en mycket intressant diskussion på Twitter angående hjärtesorg och all tid som gick åt till detta. Han ville mena att det fanns ju så mycket bättre andra saker att göra förutom att ligga och ägna sig åt annat kärlekstrams. Så jag utmanade honom. ”Ge mig en lista på 10 saker jag bör göra istället!”. Och han levererade på utmaningen. Med besked.

När jag fyllde år fick jag således en lista, skriven med den pyttelillaste lilla handstil du kan hitta, på tio utförliga punkter där PA pitchar för aktiviteter man bör tänka på, eller ägna sig åt, istället för kärlekstramserier. Punkterna innehåller bland annat broderi, katter och släktforskning.

Idag ramade jag in den. Och jag vet att jag kommer fnissa förtjust varje gång jag ser den. Men om jag kommer ligga mindre? Det vette tusan.

Tokige, fantastiske PA.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Vlogg: Häng med på trädgårdsfix!

Den är här! Den bästa tiden på året är framför oss och i vår har jag för första gången någonsin en alldeles egen trädgård att

Ett avsked.

När vi passerade Hudiksvall låg snön vit på marken, såhär i början av maj. Lövträden hade börjat slå ut och snön hängde tung över trädkronorna.

Mot Stockholm!

Det är tisdag och jag sitter på ett tåg mot huvudstaden. Jag hade noggrant bokat en specifik plats, första klass i tyst avdelning, längst bak

Rödhårig

En höstig förändring

Jag har färgat håret!  ”Riktigt jävla rött” var direktivet jag gav till min fantastiska frisör Sofia när jag slog mig ner i stolen i tisdags.