Jag hatar matplanering. Först och främst för att jag är fruktansvärt dålig på det. Att planera vad man ska bli sugen på är ju inte det lättaste. Sedan är det ju den lilla detaljen om att vara bra på att laga mat. Jag är skitbra på att laga mat – om jag har ett recept. Jag har avhandlat detta tidigare, men det tål att upprepas. Att ”slänga ihop något” och krydda helt utifrån någon slags kosmisk mat-vishet där kryddkrukor är lika självklart som amen i kyrkan, det finns inte riktigt i min värld. Nej, recept ska det vara. Gärna med få ingredienser och en total arbetstid under 20 minuter. Jag kan sträcka mig till 30 om jag känner mig kreativ.

Ta idag som exempel. Jag har tinat kyckling. Nu börjar det närma sig middagstid och jag är inte alls sugen på kyckling. Förmodligen för att jag ätit kyckling de senaste tre måltiderna jag ätit. Det var ju det där med planeringen. Så – äter jag kyckling fast jag inte är sugen, eller utmanar jag bakteriehärder vida omkring och låter den stå i kylen en dag eller två till?

Makaroner och korv. Det är PMS-mat. Med choklad till efterrätt.

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Lite vardagsglädje med Jossan & Vanja

Förra måndagen fick jag spendera en alldeles fantastisk timme med två av mina favoritpersoner i den här sociala medier-världen. Nämligen Josefin och Vanja! De här

OOTD: Mermaid

Klänning – Lindex | Location – Oneglia, Italien Tjenamors! Idag är det fredag och jag varit i Övik i precis drygt en vecka. Eller Övik

Rödhårig

En höstig förändring

Jag har färgat håret!  ”Riktigt jävla rött” var direktivet jag gav till min fantastiska frisör Sofia när jag slog mig ner i stolen i tisdags.

Att skapa en trädgård

Typ sekunden all snö och is hade töat bort från gården (eller egentligen långt innan) var planeringen i full gång kring hur jag skulle lägga