Söndagmorgon och jag ställde mig på vågen första gången. 2,3 kilo har försvunnit sedan i onsdags! Jag vet att det är mest vatten, men likt förbannat är jag lycklig som en liten duracellkanin. Det här är precis vad jag behöver för att hålla mig på banan.

Jag fick även ett boktips av Alena, Sten Sture Skaldemans ”Ät dig ner i vikt” som jag beställde hem från Adlibris. Ojojoj, den här killens viktminskningstips är helt klart en revolt mot allt vad kostråd från ”experterna” säger. Och det verkar otroligt vettigt. Och han skriver även väldigt inspirerande. Jag har legat klistrad vid boken nu sedan jag fick den i fredags och känner mig verkligen peppad! Det återstår att se om det funkar för mig, men det är helt klart värt ett försök.

Idag är det tvättstugan och plocka bort julen som gäller, och kanske även en liten tripp till IKEA. Jag har en plan..

Men först, lite fettig frulle! 😉

6 svar

  1. Ok, det är ju verkligen tvärt emot vad man har hört innan..men det kanske är så att man alltid ska äta nåt för att hålla förbränningen uppe. Hoppas det funkar, lycka till =)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Jag har ADHD

Jag har ADHD. Vilken konstig mening att skriva. Men samtidigt fullständigt naturlig. Jag fick min diagnos i förrgår och försöker för fullt att bara landa

Snö i Eldsmark

Första snön

Inatt kom den första snön till Eldsmark. När jag tittade ut tidigt, tidigt imorse låg snön vit över åkern utanför och de gulnade träden hade

Cookieinställningar