
I fredags gick jag ut på äventyr i mina kvarter. Det blir som oftast att man åker in till stan när man vill kika runt men ibland passar det alldeles utmärkt att hänga i samma postnummer.

Jag gick ned till Skurusundet som ligger så nära att man borde vara där hela tiden. Där ligger en massa fina båtar och solen skiner på en hela tiden.

Efter att jag lyssnat på vågskvalp (det bästa ljudet i världen) ett tag så hittade jag den här stigen som gick rakt upp i skogen.

Hej från skogen!

Uppe i skogen sprang jag på ett berg med den här lilla magiska utsiktsplatsen där det till och med fanns en bänk så lägligt utplacerad. Där låg jag en bra stund och läste smart bok, lyssnade på fiskmåsar och båtmotorer och ungefär en miljon gräshoppor innan det var dags att gå hem igen.




2 svar
Vad har du för fin top/tunika på dig? Gillar när det är spets så där 🙂
Tack! Köpt på rea på Lindex förra sommaren. Här syns den lite bättre: https://www.lalinda.se/2010/07/11/bloggidolen/