För att göra en lång historia kort..

För att göra en lång historia kort..

Jag och Mathias träffades en lördagkväll för några veckor sedan under tiden jag och C inte var tillsammans, under tiden vi knappt pratade. Det var en galen kväll på Berså Bar, Margaritas och Appletinis flödade och jag och Mathias klickade direkt. Att säga att vi sedan dejtade är väl en överdrift, men vi träffades och det fanns en viss uttalad önskan om att det skulle bli mer än så. Känslorna var många och odefinierbara.

Så gjorde C återentré. Han hade anat att jag hade träffat någon annan och ville ha mig tillbaka, ville försöka igen. Chocken slog mig till marken, äntligen hade det jag drömt om gått i uppfyllelse, han jag älskar, väntat på, levt för, ville ha mig tillbaka.

Mathias och jag kom i samma veva fram till att vi bara skulle vara vänner, att vi båda behövde varandras vänskap mycket mer än en romantisk relation.

Faktumet att jag sedan bestämde mig för att nu var inte rätt tid för mig och C hade inget whatsoever med Mathias att göra, något som C inte ville acceptera. Det var väl lättare att ännu en gång se mig som the bad guy och avfärda mig med ilska i sinnet.

Så nu är jag förvirrad. Vilsen. Nere. Ensam. Precis vad jag känner att jag måste vara just nu. Ta mig igenom detta utan att stötta mig mot någon annan. Stå på mina egna ben. Balansera på linan utan skyddsnät.

Sometimes love just ain't enough.

3 svar

  1. Ibland blir det inte som man tänkt sig, men vad gör det? Livet rullar på ändå då vare man sig vill det eller ej, så se till att lev under tiden! Kramis…du vet vart jag finns!

  2. Jag tror du tänker helt rätt här. Har en i min närhet som efter sin skilsmässa träffade en ny ganska omgående. Tyvärr gjorde det att det beteende hon skulle tagit sig tid till att göra upp med en gång för alla, bara fortsatte tills hon sprang med huvudet före rätt in i väggen för ett par veckor sedan.
    Så red ut saker o ting med dig själv först och främst, stöd och hejjarop behöver vi alla, men ibland kan det där stödet mer bli en sköld som man vill gömma sig bakom.
    Kramar!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Frost

Jag har känt mig lite off sedan jag kom hem till Stockholm igen. Låg på energi och driv. Stressad. Gud, jag känner att jag skriver

Styrelsekonferens

I torsdags och fredags var det dags för styrelsekonferens/kickoff med nya styrelsen i Influencers of Sweden. Vi hade ju, som ni vet, ett extrainsatt årsmöte

Vecka 42 | ”Ledighet” och föreläsande

Förra veckan skulle stavas ”ledighet” efter en otroligt intensiv galaperiod men det gick sisådär med det. Efter två dagar har jag en tendens att bli

Tuppslakt

Maja. Tuppen som blev en Maja eftersom jag döpte kycklingarna innan jag visste könet på dem. Skojade om att vi inte var så fast i