Hästens eller Dux eller R.E.M? Äsch, vi kör på IKEA!

Hästens eller Dux eller R.E.M? Äsch, vi kör på IKEA!

När man provat sängar hela eftermiddagen blir man lätt lite småtrött, så efter att ha planerat att grilla i denna underbara sommarkväll när vi kom hem, däckade jag i bilen mellan GBG och Borås. När C♥ väckte mig i centrala Borås regnade det. Självklart. Så det blev pizza och film istället. Angelina Jolie är HOT. Brad skulle jag iofs inte sparka ur sängen heller.

Vi flyttar om en månad och vi har inte packat en pinal ännu. Och det blir inte bättre av att vi åker på bilsemester till Italien nästa vecka och blir borta i ca 14 dar. Vilket betyder att vi har EN vecka på oss att fixa allt när vi kommer hem. Och på den veckan ska vi även måla och tapetsera den nya lägenheten. Känner jag paniken komma småkrypande och kallsvetten pärlas i pannan? Svar ja. Blir till att jaga banankartonger imorrn.

Vi tittade på R.E.M-sängar och Svane-sängar och andra svindyra lyxsängar som man sover som på små moln i på Mio och kom sedan fram till att vi inte har Paris Hilton’s ekonomi, så det blir nog good ol’ IKEA som får tillgodose våra sängbehov. Då finns pengar kvar till en apsnygg sänggavel och avlastningspallar att ha i fotändan. Undra hur vår lägenhet skulle se ut om inte IKEA fanns. VÅR lägenhet. Smaka på ordet. Detta blir den första lägenheten som faktiskt blir vår tillsammans, vi står båda på kontraktet. Mmmm…mysigt.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Företagarkväll och jätterött hår?

Jag vet inte riktigt vad som pågår med mitt hår just nu. När jag var hos min frisör i oktober så blekte jag håret och

En höstjacka på torsdagen

Jag har köpt en höstjacka! Jag älskar den. Och Jonas tog så fina bilder på mig i den härom dagen. Därför kände jag att den

Gravid vecka för vecka - Avsnitt 3

Gravid vecka för vecka – avsnitt 3

Hej kompis. Idag är det fredag och mitt tredje avsnitt i Gravid Vecka för Vecka släpps. När jag spelade in det här avsnittet hade jag