Ny dator och Windows 7 gör technörden hög

Ny dator och Windows 7 gör technörden hög

Morbror ringde precis och meddelade att ny dator nu är inhandlad! Det blev en PC, ännu en Acer till och med (himmel så opretto jag är), varför ändra på ett vinnande koncept? Om ca en månad landar den hos mig när mamma och Anna kommer på besök.

Fram till dess ska jag förbereda övergång, attack-backuppa och förbereda för uppgradering till nya Windows 7. Jag blir alldeles pirrig i magen bara jag tänker på det. Technörden i mig känner sig nästintill hög.

Lovey-dovey..

4 svar

  1. JENNY:
    Tack, men som sagt, Windows 7 ska in och om jag får hem den tidigare så blir jag nog frestad att börja leka ändå! 😉

    JOSSAN:
    Jag med! Har en supertelefon, men kan ändå inte låta bli att sukta.

    JENNY:
    En Acer Aspire 7535G-744G32MN, säger det dig något? 🙂 Skönt att du är nöjd med din!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Sorgen över att nu är det slut

I år slår den hårt. Post-vacation-blues. Efter-semester-depressionen. Upplevelsebaksmällan. Sorgen över att nu är det slut. Jag har nu varit inlåst (mer eller mindre frivilligt på

Förra onsdagen.

Förra onsdagen hoppade jag på ett supersnabbt tåg söderut. Jag hoppade av i Linköping där de har en gul och fin stationsbyggnad och en ljusren