Trots att kvinnor utgör inte mindre än 83% av influencerbranschen i USA tjänar män 30% mer i genomsnitt. Detta enligt rapporten State of Influencer Equality 2022 framtagen av företaget IZEA, ett amerikanskt influencer marketing-bolag i techsektorn.
Även inom influencer marketing är vi långt ifrån jämställda. Inte speciellt förvånande men faktiskt lite frustrerande med tanke på att influencerbranschen sedan dag ett har varit kvinnodominerad bransch.
Jag tänker på vad en VD på ett affiliatebolag sa till min vän Sara Rönne för många år sedan;
”Om hade ni varit killar hade ni tjänat så mycket mer pengar på era kanaler.”
Och det är uppenbarligen sant.


I rapporten har man jämfört ersättningen för ett betalt reklaminlägg på en rad olika plattformar och resultatet visade att en kvinnlig influencer tjänade 2 289 dollar för ett inlägg, eller ungefär 22 000 kronor. En manlig influencer snittade på 2 978 dollar, ungefär 29 000 kronor, för ett betalt samarbete. En skillnad på dryga 30 procent.
Intäktsgapet har dessutom ökat det senaste året från 24% 2020. Dock var skillnaden 2019 ännu större, hela 47%.
Men priserna för influencer marketing går upp!
Enligt en annan rapport, från samma företag, som fokuserar på just priser inom influencer marketing har priserna gått upp med galna 1 290,83% för en microinfluencer sedan 2015.

Det är dags för oss tjejer att ta en större tugga ur den kakan.
Woman up.
Ladda ner rapporterna gratis här:
» 2022 State of Influencer Equality
» 2022 State of Influencer Earnings




2 svar
Hade ingen aning om detta! Tack för att du finns Linda och upplyser om såna här faktiskt viktiga saker! Jag är stenhård när det kommer till att förhandla mina samarbeten och det har jag lärt mig av dig för många många år sedan när du skapade Influencers of Sweden. Har haft med mig det i bakhuvudet hela tiden 🙂
Kan det inte bero på efterfrågan också. Att eftersom det finns fler kvinnliga influencers så finns ett större urval att annonsera hos och därmed kanske priset är lägre då man måste sänka sig för att vara konkurrensmässig? Kvinnor har en annan målgrupp än männen?
Sen har det väl att göra med också att män generellt är bättre på att förhandla?