I lördags var jag bjuden hem till Christian för ost- och vinkväll. Fredrik hade fyllt år så vi skulle fira honom med hans favorittingest i hela vida världen – ost. Och då kommer ju vinet nära inpå. Jag hade tidigare på dagen varit på Retromässan och sedan på en finfin ostbutik på Hornsgatan (mer om detta senare) och köpt alldeles galet goda ostar.
Hamid, Emilia, Christian, Fredrik och Isabelle var på plats. Vin och ost i överflöd, en dekadens utan dess like.
Fredrik ser himla nöjd ut. Och Isabelle hade med sig jordgubbar som såg ut som tumvantar.
Sedan åkte jag och Hamid in till Nada. Vi skulle nämligen fira att Hanna kommit hem till Sverige igen efter en himla massa månader i Thailand. Det är så fasligt härligt att jag får stora dåndimpen. Christian var också där så vi kramades som vanligt.
Efter ett tag kom Fredrik också. När han hade ätit klart ost kan man tänka. Om man någonsin blir klar med det.
Och så kom Martin. Han och Christian var lite ghetto. De gjorde det himla bra.
Erica och PA var också där. Så jag våldskramade lite på dem.
Sedan kom Christian på att eftersom han är så himla lång kan han ta jätteroliga bilder ovanför på allihopa. Så då gjorde vi det resten av kvällen. Jag, Erica, Hanna, Oscar och Christian.
Hanna och Oscar.
Jag och Hanna.
PA och Jenny.
Erica och Christian.
Och sedan åkte jag hem och somnade inte på bussen men tjejen bredvid somnade på min axel och vaknade sedan hållplatsen innan hon skulle av. Skillz!
2 svar
Låter som en fantastiskt trevlig lördag! Gillar färgerna & mönstret på din top förresten. Vårig & fin. 🙂
Tack! 🙂 Det är en klänning, från Indiska.