Pizza är bara ett måste dagen efter

Pizza är bara ett måste dagen efter

Idag är första gången sedan jag började med tappa som jag inte ens tagit på mig stegräknaren. Jag har legat i soffan ungefär 80% av dagen. Enda klivet utanför dörren jag tog var för att inhandla den obligatoriska söndags/bakismaten: Pizza. Det blev en Ciao-Ciao från Viking och efter den intagits tillsammans med Bandidas på dvd så halvsov vi alla fyra på soffan.

Samtliga hade hyfsat höga siffror på alkomätaren så sent som klockan ett idag, då Marie blåste 0,8, C 0,7, jag 0,2 och Micke hela 1,2! Så det var jag som en timme senare fick stå för bilkörandet till pizzerian. Runt fem kunde Marie och Micke bege sig hemåt, då åtminstone Marie var körbar. Micke blir det nog inte det på ett par dagar iaf då han blåste 1,2 senast halv tre.

Det känns att jag hade roligt igår. Om man säger så.

3 svar

  1. Petra, Tappa funkar jättebra, man blir mer motiverad att trampa med stegräknaren, men samtidigt lägger det ju på lite extra press med. Och så ska man nog inte äta så mycket som jag gör.. hehe..

    Tiina, japp! 🙂

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Övik

Mot Stockholm

Nu sitter jag på tåget igen tillbaka till Stockholm. Som alltid med blandade känslor men den här gången ändå med hopp om förändring. Jag har

Kroppshets

När Sara och Katta var här för några veckor sedan spelade vi in ett avsnitt av Saras podcast ”Träningsglädje Talks” där vi pratade om kroppshets.

Att stå på scen bland folk igen

2018 kom min primära inkomst från föreläsningar. Jag reste land och rike runt och pratade om influencer marketing och det var skitkul (om än lite