Det finns för- och nackdelar med att ha bestämda jobbkläder. Eller sibauniformen som jag gärna kallar det. Visst är det lite trist att ha samma kläder vareviga dag och att måsta matcha mejk, accessoarer och dylikt med tomterött. Vilket inte alltid är det lättaste.
Samtidigt så behöver jag ju inte köpa trista vardagskläder utan kan använda klädkontot till roliga kläder (läs klänningar, pumps) och kan flasha till det varenda ledig minut. Vilket jag självklart gör. Till och från jobbet. Kortkort och skyhögt i snögegget. Of course. Inget att förlora.
Och så slipper jag tänka. Tänka outfit-tänk. Jag är inte så bra på det på mornarna när jag ska till jobbet.
Jag vill shoppa. Nu tack.



2 svar
Jag har vit uniform på jobbet och tycker det är jätteskönt att fundera på vad jag ska ha på mig var dag. Tyvärr är det istället så att eftersom jag bara har mina egna kläder till och från jobbet så slänger jag bara på mig något, vad som helst. Detta medför ibland att jag står där med sunkiga kläder och kan inte följa med på en after work utan att skämmas ihjäl mig.
”att slippa fundera på” skulle det vara. 🙂