Solen skiner utanför. Den där härliga senvår/försommarvärmen som jag har längtat efter hela den långa, mörka vintern. Och nu är den här. Och jag spenderar dagen i sängen. Jag har visserligen ett mycket kelsjukt och gulligt sällskap, men ändå.

Det var ju inte så här den här våren skulle bli.

De senaste två dagarna har jag pendlat mellan sängen och soffan. Ibland via köket. Jag har försökt tänka mindre och känna mer. Känna efter hur jag faktiskt mår, vad jag faktiskt vill, och mindre på vad andra tänker och tycker. Rastlösheten gör mig helt skakig men ändå är jag helt handlingsförlamad. Jag vill gå ut, vill träffa folk, vill jobba, men kroppen bara appappappapp, plats!

När man mår så här känner man sig ensammast i världen. Även fast man har världens bästa vänner som hör av sig och försöker peppa så känns det så hopplöst för ingen kan faktiskt göra något. Jag måste sitta i skiten alldeles själv. Rida ut stormen. Omgiven av kärlek men ändå tar ekot över.

2 svar

  1. Jag kom på hur jag försökte handskas med det virrvarr av stundtals väldigt jobbiga tankar som omgav mig när jag för 3 år sedan gick in i en berömd vägg eller blev i alla fall ”vidbränd” om inte utbränd. Min kurator sa åt mig att jag skulle försöka ägna mig åt någon slags handarbete – inte för att skapa någonting utan för att sysselsätta händerna medan man så att säga väver, broderar eller stickar in sina tankar i i mitt fall en halsduk. När jag mådde bättre slängde jag min halvfärdiga halsduk för då hade den gjort sitt.

    Varma kramar från mig, ett litet fan,
    Josefina

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Midsommarpepp!

Glad midsommar! När du läser detta har jag redan checkat ut för helgen och åkt ner till Skuleskogen för att fira midsommar i Friluftsbyn tillsammans

Lately

HEJ! Så var den måndag igen och nu börjar den här 2020-peppen som jag efterfrågat i flera veckor smyga på mig. Kanske är det för

Vårvinter i skogen!

Känner ni? Solen värmer igen. Den värmer faktiskt! Idag tog jag och Leia en lyxpromenad i skogen i 1,5 timme. Hon gick lös och sniffade

Semesterns tredje vecka

Tre veckor av semestern har gått. Två kvar. Och den här lilla molande paniken över att inte vara tillräckligt utvilad börjar smyga sig på mig.