Vykort från Civezza

Vykort från Civezza


Hallå från Italien!

Just nu sitter jag vid en strand undanför Ospedaletti och bloggar på mobilen. Det turkosa havet nedanför slår mot stenarna och gör ett av mina favoritljud i hela världen. Vattnet glittrar som tusen diamanter och livet är helt jävla underbart.

Sedan vi kom till Civezza i lördags har det varit en konstant ström av härligheter, både byn och regionen är en liten juvel som jag inte alls hade koll på innan.



Civezza är en liten medeltidsby som ligger i bergen vid den italienska rivieran. Det är den perfekta hubben för dagsutflykter samtidigt som det är alldeles lugnt och tyst (det finns nästan inga bilar som kör runt i byn) och med vidunderliga utsikter.

Vi lever på prosecco, cappucino och croissanter och badar vareviga dag, vi har tillgång till byns pool och idag är vi vid havet.

Ni behöver inte oroa er för mig. Jag har det bra.

Resan till Civezza är en bloggresa anordnad av Vivi Civezza.

13 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

RENOVERINGSVLOGG | Vardagsrummet är klart!

Vlogg: Vardagsrummet är klart!

ÄNTLIGEN är vardagsrummet klart! I den här vloggen får du följa med när vi gör en platsbyggd bokhylla (typ), jag får en ny soffa och

Kvaved soluppgång

Första veckan av 2019

Nämen hej 2019! Kul att se dig! Det är lördag kväll och jag sitter här i min något fula – men ruskigt sköna – skinnsoffa

Vecka 27 | Från Stockholm till Övik

Konceptet med veckosammanfattning har jag ödmjukt lånat av Elin. Jag blir ofta stressad av att jag inte hinner ”dagboksblogga” varje dag och då är detta