Min lördag var en alldeles lysande sådan, från början till slut. Jag älskar dagar som denna, som börjar på en plats och sedan bara rullar på och oplanerade aktiviteter följer varandra i en härlig, strid ström.
Jag mötte i alla fall upp Håkan runt lunch. Tanken var att vi skulle ha en film- och fotodag, promenera runt Djurgården och föreviga ting på fyndiga, kreativa vis. Men så började det regna. Och då blev det lite så här istället:
Vi promenerade längs Strandvägen då det började regna. Då tog vi istället vår tillflykt till ett café som ligger på en båt längs vägen.
På caféet, som även var en catering- och kalasbåt som hette Sjömärket, hade de en massa olika mjölk till teet att väja på.
Vi satt här ute och guppade runt och tittade på regnet.
Drack te och pratade om resor och adrenalinkickar och så.
Apelsinerna gjorde mig aningen förvirrad, men fint var det.
Och så brasan. Brasor är så himla gott.
När det slutade regna och solen kikade fram fortsatte vi gå ut mot Djurgården. Strandbryggan såg aningen övergiven ut.
Så även Josefina. Lite spöklikt nästan.
Vår eftermiddagsaktivitet blev istället Vasamuséet! Jag hade aldrig varit där och tyckte att en jättestor, jättegammal båt kan man ju kika på en stund.
Även om jag kanske tycker att det är lite lustigt att vi har ett jättemuseum för en av Sveriges största ingenjörsfloppar genom tiderna. För ni vet väl att Vasa seglade i ungefär 20 minuter innan hon tippade och toksjönk där för nästan 400 år sedan? Knugen och hans storhetsvansinne hade gjorde båten lite topptung med sjuttielva kanoner och det hela gick liksom inte ihop med en så hög båt och ingen som helst köl. Så det sa plums. Så kan det gå.
Efter att ha insupit kultur i ett par timmar åkte vi med en något mindre, dock fullt fungerande, båt till Slussen.
Vi hamnade på OT, där vi intog öl och föda. Och så fick jag höra upprepade gånger från en överförfriskad man vid bordet bredvid att jag var ”skitsnygg!!”. Det är ju inte utan att man blir smickrad.
Kvällen fortsatte sedan på Biljardhallen där vi drack mer öl och gjorde vårt bästa för att pricka hål med bollar.
Håkan var bäst, han vann hela tiden. Men jag gjorde faktiskt ett hat trick som resulterade i spontandans.
Här någonstans hade även PA gjort oss sällskap. Han kanaliserade Top Gun (eller var det Crybaby?) och var himla duktig på det här med bollar och hål han med.
Sedan begav vi oss ut i Stockholmsnatten och där någonstans slutade jag att fotografera. Men det var en fin kväll. Ni får helt enkelt tro mig.