Ett hem som är bara mitt

Ett hem som är bara mitt

Äntligen kan jag andas ut. Kontraktet är påskrivet, jag har fått nycklarna och i helgen går flyttlasset. Familjen (den underbara) kommer ner och hjälper mig kånka prylar för sista gången på (förhoppningsvis) väldigt länge. Mamma och Anna blir sedan kvar och hjälper mig måla och tapetsera i några dagar innan det bär av upp till Övik igen, den här gången för bröllop.

Någon som är en fena på att lägga klickgolv? Kan man lägga det direkt på betonggolv? Jag måste bli av med den där gräsliga heltäckningsmattan i sovrummet. Inom kort kommer jag och Byggmax, Bauhaus och Coop Bygg att vara bästisar.

Att det kan vara en sådan underbar känsla att se sitt namn på en ytterdörr. För första gången på länge är jag inte längre c/o. Så skönt. Tack för den här tiden Monkan! 😉

3 svar

  1. Jag är glad för din skull och känner med ang. inredning och renovering. Det är fantastiskt att sätta sin egna prägel på sin egen längenhet. Ett tips bara, önskar du ha ngt, säg ett soffbord, nöjd det inte med något billigt tills du får råd, satsa hellre på något mitt emellan som ändå är snyggt. Det där billiga brukar ta tid på sig att lämna hemmet, för det finns alltid hål att stoppa pengarna i, innan man får det där ex. soffbordet man drömmer om. Lycka till! Släng gärna ut några före och efter bilder. Kram

  2. Grattis igen till lyan. Mitt tips är att rensa, rensa och åter rensa. Man sparar alltid på saker man tror man behöver, men i slutändan ligger de bara i en stor hög och är helt hopplöst i vägen!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Lilla boken ute i världen

Inlägget innehåller reklam för “Yrke: Influencer” Alltså kan vi bara take a moment här. Jag blir tårögd. Jag blir helt tagen och tårögd när jag

Omplantering

Jösses så varmt det är idag! Termometern har klättrat upp runt 25-graderstrecket och nu börjar svettsäsongen. Haha! Som du nog redan vet är jag inget

What I did last weekend.

Förra helgen var jag bjuden på kalas. Det var AT som fyllde år och då vet man att det blir ett bra kalas, maken till

Saga Becker Våra Tungor Smakar Våld

Våra tungor smakar våld och en stund i New York

När jag var i Stockholm sist hade jag också turen att få närvara på Saga Beckers bokreleasefest av hennes debutroman ”Våra tungor smakar våld” (annonslänk).