Film- och glamnörd som jag är så älskar jag award season. Galorna avlöser varandra, den ena klänningen är vackrare än den andra och tacktalen blir bara bättre och bättre ju närmare Dagen D man kommer. Oscar Day. I år har Oscarsgalan flyttats från februari till mars, men redan idag bjuds det på härligheter från La La-land när Golden Globe-galan går av stapeln i Hollywood.
Varje år nu i åtta års tid har jag suttit uppe och tittat på Oscarsgalan, en tradition som jag bara älskar. Att se den största prisutdelningen inom film och samtidigt blogga och chatta med människor från hela världen om kläderna, filmerna och talen, det är en av höjdpunkterna i filmåret. Det faktum att det är mitt i natten här i Sverige gör det bara lite extra speciellt, det blir liksom en ”grej” av det hela. Att vara extremt övertrött har sin charm.
I år tänker jag suga på glamkaramellen lite extra och även sitta uppe inatt och titta på Golden Globe-galan som sänds live online på Facebook. Den sänds även på Kanal 9, men eftersom jag inte har den kanalen så förlitar jag mig på internet. La Julia är nominerad, vilket gör det hela ännu roligare!
Någon annan som ska sitta uppe och titta?