Jag har byggt något! Med mina egna två händer!

Jag har inget växthus (kanske nästa års husinvestering?) så den här tiden på året är det väldigt fullt med försådder i mina fönster. I år tycker jag inte att jag började förså så tidigt så tänkte att det inte skulle bli så mycket men nu börjar de små plantorna ta över hemmet igen!

Jag har länge tänkt att man borde ju kunna bygga på höjden i fönstren, just för att nyttja höjden och inte bara ha sådderna på fönsterbrädan. Så en söndag så fick jag feeling och snickrade ihop en odlingshylla som jag sedan hängde upp i fönstret i gästrummet.

Det ska ju gärna vara lite svalt där sådderna står och där kan jag dra ned värmen jämfört med resten av huset så det är numera gästrum/ateljé/odlingsrum. Bra med multifunktion!

I den här vloggen får du haka på när jag bygger sagda odlingshylla samt när jag sätter igång med sådderna!

Kolla vilken stolt person! Hon har byggt OCH lyckats få kålen och löken att överleva! Himla lyckad dag.

3 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

En rumpa.

När jag fyllde 40 fick jag en rumpa. Det är en av de finaste rumpor jag nånsin sett och en av de finaste presenter jag

VLOG: Följ med på julmarknad och fest!

Hej kompis! Hoppas allt är bra med dig. Själv har jag på sistone sprungit runt på julmarknader och nu börjar julfeelingen infinna sig. Sågat ner

Den är som åskan som kommer rullande

Det börjar som ett litet litet irriterande stick. Som när den där bromsen bet mig på undersidan skinkan igår. Där i vecket där man knappt