Ni vet musik som bara får det att ställa sig upp på armarna och ögonen att tåras? Den här låten är exakt en sådan för mig.

Samt det bästa Oscarsframträdandet någonsin. Den var ju inte nominerad eftersom det inte var originalmusik för filmen men de passade ändå på att göra något storslaget.


Och så bjuder jag på en annan variant av samma låt. Tony-galan går ju av stapeln i USA på söndag och James Corden är värd för spektaklet. Därför bjöd han med några välkända Broadwayprofiler i sin ”Carpool Karaoke” och resultatet är magiskt.

5 svar

  1. Asså det INTE OKEJ att de kan sjunga sådär bra!

    Blir fan upprörd nu så jag knappt kan skriva, plus samtidigt tårögd för att det är så jäkla fantastiskt.
    Har sett både musikalen och den där filmen flera gånger, samt alla behind the scenes jag kunnat hitta. Musiknumrena i filmen är ju live, inte dubbade och pålagda i efterhand som de flesta andra musikaler, och det gör det bara ännu mer orimligt.

    Näe, nu ska jag gå och sura en stund. Och se om filmen för femtionelfte gången.

    ;D

    1. Jag VET, jag älskar också att musiken är inspelad live, det syns extra tydligt under Anne Hathaways paradnummer – tror bestämt det var det som gav hennes Oscarn!

      Sura inte, men gråt lite milda tårar. 😉

  2. Ahh shit va bra! Älskar musikaler. Brukar du lyssna/kolla ofta på de? Har du sett/hört Wicked? Älskar den, såg den i våras och grinade ögona ur mig, nördtårana bara sprutade 😀

    Måste dock erkänna att jag inte sett hela Les Miserables… Måste göra det i helgen 😛

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Magasin Giveälvdal

Mitt första tidningsomslag!

När jag skrev mitt inlägg om 2021 härom dagen glömde jag ju en rätt stor grej som hände 2021. Mitt första tidningsomslag! TA-DA! Jag har

Odlingssäsongen 2021 är igång!

Äntligen är odlingssäsongen för 2021 igång! 🌱🌱🌱 Idag åkte luktärtorna ner i jorden och dahliorna växer så det knakar uppe i gästrummet. Jag fick en

Sådden är i jorden

För två veckor sedan sådde jag de första fröna i min alldeles egna köksträdgård. Fyrtio bast hann jag bli men äntligen har jag en egen