I torsdags var jag trött på att sitta inlåst i karantän pga snor och andra kroppsliga hemskheter. Så jag drog till OT där det finns öl. En jädra massa öl.
Christian var där. Han gillar öl.
Och hans kollega Jens. Han gillar också öl. Och är en klok man.
Jag som inte gillar öl kände att, om jag nu ska lära mig dricka öl, this is the place. Så Christian köpte en öl till mig. Det vara snarare en HINK öl. Som var typ 15%-ig. Joråsåatteeee….
Sedan gjorde vi lapplek/test/önskelista och pratade om framtiden. Och Jens ritade ett hjärta på Christians lapp för att tyckte att han behövde det. Fint.
Och så drack vi mer öl. Fast här någonstans gick jag nog på rödvinet.
Och så ramlade Aaron in som jag gick i parallellklass med på gymnasiet. Världen är så himla liten. Eller i alla fall Stockholm. Vi pratade gamla minnen och skrattade oss hesa över våfflat hår och pops. Och det faktum att han hade eyeliner på seriöst vis.
Och när jag såg den här tänkte jag på hur duktig jag tyckte att jag var som lärde mig dricka öl i NY förra året. Det visar sig att de flesta inte anser Budweiser vara riktig öl. Och jag som trodde jag var en hårding. Nähäpp.
2 svar
Jag tycker du är hård. Jag drack en och en halv Budweisser LIGHT i USA och anser mig nu vara öldrickare av rang.
Då lyssnar jag på dig och känner mig coolers.