Söndag på plajjan (i maj!!)

Söndag på plajjan (i maj!!)

080511-plajjan.jpg

Det är den 11 maj och termometern har nog visat väl över 25 grader idag. I helgen har det verkligen varit sommar! Och detta har, eftersom samvetet slog bakut när jag satt inne vid datorn, utnyttjats till max. Jag mötte upp Monika på Ängbybadet och där låg jag och jäste, lusläste senaste DV (bara en massa bröllopsspecial, jag kände mig inte så träffad) och bara väntat på fästingbett. Jag doppade även fossingarna i det 16-gradiga vattnet, det var inte riktigt badvänligt ännu. Mest bara iskallt. Men det hindrade inte folk från att bada. Varför gör de det? Är det typ nån tävling? För inte fan kan det vara skönt.

Om det här vädret håller i sig i sommar ska jag bestämt investera i en liten sådan solstol. Jag blir rastlös av att bara ligga platt och sola och det blir som så mycket lättare att läsa och spana på folk när man sitter i en solstol. Sitter jag på backen somnar mina ben.

Okej, nog med dravel. Nu ska jag sätta tänderna i en ny säsong av ”Bachelor”, mitt ultimata guilty pleasure. Och tacogratängrester.

4 svar

  1. ELIN:
    Det var jättehärligt och svalt för att det blåste!

    BEATRICE:
    Är du helt bindgalen männisch?? Skönt? Har du en kroppstemperatur på 22 grader eller? 😉

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Lash lift och hennabryn: hur gick det?

För ungefär två månader sedan, efter lanseringen av Social Brand Lab, så var jag ju hos min nya frisör Mari och fick en helmakeover av

Tacka gudarna för ögonbrynsfärg

När jag var i Italien nu nyligen så var jag helt osminkad i ungefär 7 dagar av 8. Det var liksom inte lönt att kladda

Midsommarvlog 2019

Vlog: Midsommar på Ulvön

Här kommer även min vlog från midsommarhelgen, hoppas du tycker om den! Glöm inte att gå in och prenumerera på min YouTube-kanal om du inte