Igår skulle sommarfötterna härdas. Förra helgen fick de nymålade tånaglarna se dagens ljus för första gången i år, men de skorna var snällare. Igår var det full-on-stilettos som gällde. No mercy. Och jag vill lova att det kändes när jag kom hem. Spruckna blåsor på båda fötterna och idag är det jag som har på mig minimalt med fotbeklädnader.
Men det var det värt.
Jag tycker att det var lite modigt av mig att gå på en fest där jag inte kände en enda själ (förutom Karro litegrann såklart), och detta helt nykter! Det innebär ju dock att man får avnjuta skådespelet som det innebär att se folk bli totalpackade på under en timme. Och bara det är ju rätt underhållande. Som tur är fanns det många trevliga människor att prata med om man mot förmodan skulle bli trött på att bara iaktta fulla människor.
Vi påbörjade festen på takterassen där Karolina och hennes co-host Patric hälsade oss välkomna.
Bianca och Mattias, två nya bekantskaper som pratar franska på fester, mer eller mindre framgångsrikt.
När det blev för kallt på taket gick vi ner till Karros lägenhet, åt kokosraketer (inte jag) och drack shots (inte jag).
Därefter hamnade vi på KGB, en alldeles galen rysk klubb på Malmskillnadsgatan. Störtskön USSR-musik och ett all-in tema som heter duga!
Anna och jag diggade loss till bandet som spelade, King Oliver's Revolver (älskart'!).
Karro höll sig till Loka medan Anders och Mats valde husets fin-öl och vin.