Titta hon springer – Vecka 3

Titta hon springer – Vecka 3

Jag tänkte jag skulle försöka strukturera upp hela det här jag-ska-lära-min-springa-debaklet jag håller på med och ska därför försöka sammanfatta veckan som gått och veckan som kommer. Lite som Katta gjort, en tjej som för övrigt imponerar skiten ur mig just nu. Och inte bara Katta, alla tjejerna i vår ”Titta vi springer”-Facebookgrupp är helt fab och jag blir grymt peppad av dem. Är du också nybörjare eller vill börja? Häng med i gruppen!

Så. Idag går jag in i vecka tre av den här löpskolan. Detta betyder att jag i morse skulle ge mig på att springa tre minuter i följd. Tre frikkin minuter. Det är en hel schlagerlåt (och vi vet ju hur långa de kan kännas ibland). Detta må låta som en liten petitess för er som flyger fram som jetplan bland molnen, men för den här fröken så är det lite som att bestiga Everest. Sist jag gjorde detta var drygt två år sedan och jag minns hur lycklig jag var när jag lyckades.

Jag var på riktigt nervös när jag gav mig ut i morse. Tänk om jag inte klarar av det? Tänk om det bara blir för jobbigt och jag bestämmer mig för att bara, fuck it? Men så tänkte jag, ”sluta tänk, gör det bara.Och det gjorde jag. Det gick inte fort, men det gick. Benhinnorna var lite arga och det tar bort lite av peppen. Men ändå. Det gick.

Så här är tanken att min vecka ska se ut:

Måndag
5 min gång + 1 min löpning (uppvärmning)
4 min gång + 3 min löpning
4 min gång + 2 min löpning
5 min gång (nedvarvning)

Onsdag
5 min gång + 1 min löpning (uppvärmning)
4 min gång + 3 min löpning
4 min gång + 3 min löpning
5 min gång (nedvarvning)

Lördag
5 min gång + 1 min löpning (uppvärmning)
3 min gång + 4 min löpning
3 min gång + 3 min löpning
5 min gång (nedvarvning)

Den här veckan kommer nog dock att se lite annorlunda ut eftersom att jag i ett svagt ögonblick lovade Carin att följa med på box imorgon (Ja, jag är dum i huvvet, jag kommer dö) så onsdagens pass får istället bli tisdagens boxpass. Och så springer jag på torsdag igen.

Håll tummarna för mig!

6 svar

  1. Försiktigt med benhinnorna! Här sitter en som behövt söka sig till idrottskliniken. Får inte springa Midnattsloppet, sa dock inget om tjejmilen så den springer jag i tysthet. 🙂 Och så ska det fixas balanserande fotbäddar. Ja men ja….det är kostsamt att börja med löpning. Det är dock så frigörande att springa! Ren lycka! Lycka till och jag håller tummarna!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Vintervandring i Skuleskogen

Det känns verkligen helt bisarrt att sitta och skriva ett blogginlägg som är fullsmockat med vinterbilder när vi precis har haft en riktig sommarhelg här

VLOG: VINTERBAD

VLOG: Vinterbad och utflykt i mörkret

Minns du när jag, Sara och Katta vinterbadade för några veckor sedan? Här får du den härligheten i rörlig bild, haha! Dessutom – en utflykt

Att engagera sig politiskt

Redan för fyra år sedan var jag öppen här på bloggen med att jag röstar på Centerpartiet. I år står jag på valsedeln. Nummer 39