Tryggheten i ett misslyckande

Tryggheten i ett misslyckande

091202

Dåliga vanor kan vara något av det vidrigaste som finns. För man stångar sig blodig för att ändra på dem. Vanan är ett beroende som gror sig så djupt och så långt tillbaka man kan minnas. En trygghet så ironisk som det kan bli. Man stressar upp sig och man kan inte tänka på annat och försöker koncentrera sig på att inte trilla dit igen och likt förbannat så tappar man bollen till slut. Sugs till vanan som en magnet. För man vet vad man har men inte vad man får.

Det är så fruktansvärt frustrerande att jag hela tiden förlorar mot mig själv, att det är jag, ingen annan, som är min värsta fiende. Att jag någonstans där inne är så övertygad om att jag kommer att misslyckas, och på något sjukt sätt är trygg i det, att jag bara.. ger upp. Medvetet eller omedvetet. Energin är densamma. Jag kommer aldrig få det jag vill ha om jag inte är helt och hållet övertygad om att det är möjligt. Att jag förtjänar det. Och det vet jag att jag gör. I ena hjärnhalvan i alla fall. Eller är det hjärtat? Jag vet inte säkert.

4 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Kungsträdgården

Nu blommar det!

De är här! Det sannaste av sanna vårtecken – körsbärsträden i Kungsträdgården blommar! Ryktet har florerat ett par dagar om att de mytomspunna rosa blommorna

Julafton 2019

Vlogg: Julafton 2019!

God fortsättning hörni! Här kommer min väldigt kvickt hopklippta julvlogg (klapp på min egen axel pga vanligtvis såååå seg med klippningen). Min julafton i år

Cellbes

Syjunta i Örnsköldsvik med Cellbes

Reklamsamarbete med Cellbes För en massa månader sedan, i kallaste januari, var Cellbes på plats i Övik för att fota sin vårkampanj ”Vi är Cellbes”!

Vem bryr sig?

Härom dagen trillade den här ned på hallmattan – Therése Lindgrens nya bok ”Vem bryr sig?”. Jag älskar omslaget! Therese ser så jädra ball ut