Var kom den värmen ifrån??

Var kom den värmen ifrån??

Precis när man har börjat släpa fram höstkläderna från där nånstans långt bak i garderoben, dammat av höstkavajen, parkerat paraplyet på en fast plats i handväskan och investerat i ett par stövlar, då träder värmen fram igen som ett brev på posten. Den antog att den inte hade tagit död på riktigt alla luftkonditioneringar i stan än, utan kom tillbaka för en vända till. Och tro mig, nu är de kapput på varenda en av stadsbussarna i lilla Bårre.

27 grader varmt. 18 augusti. Nu längtar jag faktiskt ännu mer efter hösten.

Detta kan ju även bero på den lilla shoppingrundan jag gjorde nere på stan idag. Investerade i ett par capribyxor, knästrumpor och ett par gör-söta spetsstrumpor med knytning runt ankeln. Ska jag ha till mina nya röda pumps! Det kommer att bli en riktigt rolig modehöst!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Hejhej Slottet!

I allt det här med sommar och bloggfunk så har jag ju helt missat att jag fortfarande har historier att dela med mig av från

Ett bucket list moment

I torsdags checkade jag av något på min bucket list som funnits där i en sisådär 10 år. Jag hängde med, och intervjuade, den ursprungliga