Varför jag och twitter tar en paus.

Varför jag och twitter tar en paus.

Som många av er redan vet så stängde jag i fredags natt ner mitt twitterkonto. Jag har funderat i de banorna mycket och länge nu men det skulle krävas ett riktigt jävla breakdown och någon slags skrap i botten för att jag skulle slå slag i saken.

Jag älskar twitter och alla de underbara människor, händelser och äventyr det har fört med sig. Många av dem som jag kallar mina bästa vänner nu har jag träffat över detta magnifika sociala nätverk.

Tyvärr har inte allt twitter fört med sig varit av godo och på sistone har mitt beteende gällande det varit rätt så destruktivt. Vissa människor och konversationer samt hetsen av att alltid hänga med och hålla koll har gett mig ont i magen. Så jag tar en paus. För mitt eget välmåendes skull. För att komma tillbaka till vad jag vill utanför karusellen som är socialt umgänge.

Jag har funnit en plats där jag är trygg i dem jag kallar mina vänner och därför vågar jag göra det här utan att känna att jag riskerar att hamna utanför. Den närmaste tiden tänker jag göra mitt bästa för att hitta lugnet, inspirationen och motivationen igen. Hitta styrkan och det där äkta leendet. Blogga kommer jag fortsätta göra, men jag hoppas att ni har överseende om jag inte svarar så snabbt på kommentarer.

Ledorden nu är lugn och harmoni.

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Första veckan i februari

Äntligen är det slut på årets tristaste månad! Eller är januari lite som måndag? På ett sätt blääää men på ett sätt lite nystart och

67. Ida Warg

Ida Warg är en sprudlande multitasker! Hon driver en livsstilsblogg med fokus på hälsa, hon har en YouTube-kanal med 160.000 prenumeranter, hon instagrammar, och har dessutom podcasten Den Friska Wargen tillsammans med Viktor Frisk.Och …

Skaffa barn själv – var börjar man?

När jag påbörjade min resa mot att skaffa barn själv hade jag tekniskt sett inte bestämt mig för om jag ville ha barn. Jag har

137. Hälsa inifrån och ut med Oskar Arngården

Oskar Arngården jobbar som sjukhuspräst och blev för några år sedan internationellt känd på Instagram genom sitt träningskonto Crossfitpriest där han visar upp crossfitövningar och