Ett dygn i Tylösand

Ett dygn i Tylösand

Långt innan jag åkte till Italien, närmare bestämt för drygt tre veckor sedan, var jag ett dygn i Tylösand, närmare bestämt på Hotell Tylösand. Där ägde nämligen Spadagarna rum, en konferens för Sveriges alla Spa-hotell. Dit jag var jag inbjuden för att prata om influencer marketing och passade på att maxa vistelen.

Tylösand ligger sisådär en mil från centrala Halmstad och där möts man av sådana här fantastiska sanddyner och ett hav som luktar salt. Jag och Leia tog en promenad här runt nio på kvällen när vi kom hit och det var ca inget folk och helt underbart.

Jag inledde min vistelse med en 80 minuters hot stone massage. Jag har bara fått en sådan en gång tidigare och det var på samma hotell men för ca 15 år sedan.

Sedan dess har jag drömt om denna massage så var därför bara tvungen att upprepa härligheten. Och det var minst lika underbart. Det klår en vanlig massage med hästlängder – ni MÅSTE prova. Samt – vem hade anat att fotknölarna var en sådan där maxmysig punkt att få massage på?!

Efter min massage var klar var i princip hela spa-avdelningen tömd eftersom alla konferensgäster skulle på gemensam middag. Då passade jag på att götta mig i utepoolen med ett glas vin tills jag var helt skrynklig om fingarna.

Efter en lång dusch tog jag och Leia nämnda promenad på stranden. Älskar att få ha en hel sådan här strand för mig själv.

Leia var gladare än hon ser ut.

Dagen efter var det dags för min föreläsning! Det var jättekul och ett superhärligt gäng i publiken. Träffade bland annat Maria Åkerberg, grundare av varumärket med samma namn, himla klyftig dam!

Efter mig tog Aron Andersson scenen och vilken jävla man alltså. Han är ett bevis på att allt verkligen sitter i pannbenet. Otroligt inspirerande.

Efter det så tog jag mig en titt på alla Roxettes guldplattor, ödmjukt upphängda i restaurangen, innan jag tog en taxi till centralen och åkte hem igen.

Tack Tylösand för den här gången!

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

3 siffror att mäta på Instagram

I veckans avsnitt av We Are Influencers blir det personligt. Eller nä, inte egentligen MEN min gäst är en av mina bästa vänner – Sara

Julafton 2019

Vlogg: Julafton 2019!

God fortsättning hörni! Här kommer min väldigt kvickt hopklippta julvlogg (klapp på min egen axel pga vanligtvis såååå seg med klippningen). Min julafton i år

En tisdag i livet

Hej kompisar! Här kommer jag från en tisdag i livet och hälsar på. Jag har ganska många fräknar och rätt gula tänder. Eller så är