Igår tog jag mina nya skor och mina nya fräsiga tights som jag är lite kär i (Nike, också de från Löplabbet) och tog i för kung och fosterland i mitt fjärde PT-pass med Helene. Den här gången körde vi ett så kallat ”20-pass”, vilket innebar 20 repetitioner av alla övningar, istället för våra vanliga 10-15. Jag kan också svära på att Helene i smyg la på lite extra vikt, för när det börjar svida i musklerna efter fem repetitioner, då undrar man hur i hela friden man ska ta sig igenom alla 20. Men det gjorde jag! Ibland kanske det krävdes en liten paus, men det blev gjort!

Efter timmen med Helene körde jag även 10 minuter 20-sekunders sprintintervaller på löpbandet och verkligen testade de nya pjucksen. Det kändes jättebra i fötterna, men ojojoj så trött jag var i benen sen. Så skönt att vara helt och totalt slutkörd. Och det känns idag vill jag lova. Hello betongben.

Utfall och bicepscurl. För några månader sedan kunde jag inte göra två utfall och då var de inte ens ända ner till golvet. Nu kör jag 20 och känner mig stark! Underbart!

Kolla mördarblicken. Arrgh!

Den här ser rätt bekväm ut men den är en magmördare, känns hela vägen ner i höftböjaren.

2 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Bland myggen i Dalarnas skogar

Där i början av juni tog jag bilen och åkte iväg på äventyr. Målet var Dalarnas djupaste skogar i närheten av Rättvik. Där skulle jag

Hejhej ett halvår senare

Hallå! *knackknack* Är den här på? Är den nån där ute? Det är jag. Bloggaren som inte bloggat på ett halvår. Som haft sån jäkla

Skönhetsfavoriter i mars

Inlägget innehåller annonslänkar (läs mer i min reklampolicy) Glad tisdag mina vänner, idag tänkte jag att vi skulle kika på mina skönhetsfavoriter i mars!  Haha,