Idag stängde jag ner Comme-Ci. Det var long time coming men det känns ändå lite trist när man väl kommer till den punkten. Men också väldigt skönt. Att ta steget och inte ha det hängande över sig som ett mörkt moln som bara stjäl energi.

Det var inte så dramatiskt egentligen, hela grejen. Comme-Ci var en skitbra idé. Men utan personal, resurser och tid så kostade det mer än det smakade. Det var skitkul medan det varade men när jag kom till punkten att satsa eller lägga ner så kändes det vettigare att lägga ner. Det finns så många aktörer där ute som gör e-handel så grymt bra. Då är det bättre att jag lägger min tid på något som är unikt för mig. Något som bara jag kan göra riktigt, riktigt bra.

Och det är saker på gång. Herregud. Om ni följer mig på Twitter och Instagram (och det borde ni) så vet ni att jag var på Internetdagarna och Internet Discovery Day i tisdags och pitchade Better Bloggers. Och fick sådan makalöst bra feedback. Det märks verkligen att det här behövs.

Jag är alltså på väg in i Startup-världen. Att bli entreprenör. Typ. Det känns helknäppt och skitläskigt och så himla rätt. Det här kommer bli en jävla resa alltså. Häng med.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Vårjackor plus size

Vårjackor för plus size ladies

Inlägget innehåller annonslänkar. Läs mer om annonslänkar här! Äntligen börjar våren så smått knacka på dörren (även om det varit nollgradigt här på morgonen de

Hur vågar man följa sina drömmar?

Jag fick ett mail med frågan ”Jag undrar bara vad har du säga till någon som är rädd att följa sina drömmar?”. Och jag hade

Årets första rabarberpaj – med en twist!

Finns det något som skriker ”nu är sommaren här” mer än att årets första skörd av rabarber?  (Förmodligen jättemånga saker men håll med nu bara

Har jag inte lyckats?

När jag precis hade dragit igång mitt företag på heltid för snart 10 år sedan hängde jag mycket i Stockholms startupvärld. Lite oklart hur jag