Vad fan håller jag på med?

Jag och Alexandra har pratat länge om att podda ihop. För vi har så jädra intressanta samtal när vi pratar och jag tänker ofta att det här skulle nog faktiskt hjälpa någon! Samt – vi är galet roliga.

Först skulle den heta Mentorpodden (Alex är min mentor), vilket var ett bra men lite torrt namn. Vi visste att vi ville prata om entreprenörskap men inte vara så högtravande. Och så ville vi att det skulle kunna vara lite terapi för oss båda. Liksom lätta våra entreprenörshjärtan och prata om det som är jobbigt med det hära företagandet.

Så kläckte jag det.

”Vad fan håller jag på med?!”

Klockrent. Alex var inte så övertygad från början men jag tycker det är solklart. För det här med entreprenörskap och att driva eget, det är inget spikrak kurva till pengahinken i slutet av regnbågen. Det är snurrigt och vingligt och härligt och jävligt och många gånger har man ingen att prata med. Åtminstone inte jag som fortfarande är själv i det dagliga arbetet.

Så nu är jag med snackispodd och galet peppad. Lyssna och kom gärna med feedback! Jag hoppas innerligt att ni kommer gilla den.

8 svar

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Du kanske också är sugen på att läsa:

Videohjälpen imorgon tisdag!

Hej hej hallå! Det är december och det betyder att det åter igen är dags för Videohjälpen! Videohjälpen är alltså ett välgörenhetsprojekt som drivs och arrangeras

En helg på en ö i Mälaren

God söndag kära du! Jag befinner mig mitt i packningshelvetet och tror att jag håller på att bli galen på alla prylar så jag tar

Ett stort beslut med hopp om fotfäste

Vi kämpar alla med samma demoner, med samma känslor av otillräcklighet och osäkerhet. Vi vill alla älska, bli älskade, känna oss behövda och fylla ett